logo

Yumuşak Biftek Nasıl Pişirilir?

Yumuşak Biftek Nasıl Pişirilir?

Yumuşak Biftek Nasıl Pişirilir?

Biftek pişirirken en büyük korkulardan biri etin sertleşmesi ve kayış gibi olduğu için bütün yemeği mahvetmesidir. Biftek pişirmenin bir çok farklı yöntemi var ama benim en sevdiğim annemin yaptığı gibi yağda pişirmek.

Biftek pişirirken belli püf noktalarda uyarsanız yumuşak ve lezzetli etler pişirebilirsiniz.

Biftek pişireceğiniz tavayı mutlaka önceden ısıtmalısınız. Ön ısıtma ve kızdırma tavaya koyduğunuz etin hızlıca mühürlenmesini sağlar.

Unutmayın pişireceğiniz et her zaman oda sıcaklığında olmalı. Eğer buzdolabından çıkarır çıkarmaz kızdırdığınız tavanın sıcaklığı düşer. Bu da mühürlenmesine engel olur.

Farklı yağlar tereyağı, zeytinyağı vs ete farklı ve hoş aromalar katar. İsterseniz etleri pişiriken sıvıyağ haricinde bu tip yağları kullanabilirsiniz.

Etin suyunu kurutmaması için kesinlikle önceden tuzlayıp bekletmeyin, etleri tavaya atmadan hemen önce tuzlamanız yeterli

Eti tavada çevirirken çatal kullanmak yerine mutlaka maşa kullanın.

Bu tarif anne tipi yani kasabınızdan et alırken kızartma yapacağınızı mutlaka söyleyin ve eti döverken çok fazla inceltmemesini rica edin.

Yağlı tavada kızartma yapmak istemeyenler yağsız döküm tavada pişirebilir.

Malzemeler:

  • 4 parça biftek
  • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
  • tuz

Yapılışı:

  1. Tavayı ısıtın. Yağı tavanın yüzeyini ince bir tabaka halinde kaplayıncaya kadar ekleyin.
  2. Yağ çok hızlı ısınacak bu nedenle sıçramalara dikkat ederek tuzladığınız etleri tavaya alın.
  3. Tavada ilk yüzü kızaran etin diğer yüzünü çevirin. İki yüzüde pişen bifteği kekik ve karabiber serperek servis yapın.
Whatsapp
Ara